Małopolska Droga św. Jakuba

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Etap 3. Kotuszów ? Szczaworyż

Etap 3 Szlaku biegnie przez bardzo malownicze tereny Ponidzia. Etap ten liczy ok. 30 km. Z Kotuszowa droga prowadzi w dół, by następnie wspiąć się na wzniesienie, na którym położony jest Szydłów. Z Szydłowa szlak prowadzi do miejscowości Grzymała, a następnie przez Chałupki do Kargowa. Kolejny odcinek tego etapu, z Kargowa do Kołaczkowic, biegnie drogą wśród pół i łąk, mijając po obu stronach bardzo urokliwe krajobrazy Ponidzia. Z Kołaczkowic szlak prowadzi pod górę na Garb Pińczowski, po czym stromo w dół, drogą wśród sadów, schodzi do Szczaworyża.

 SZYDŁÓW

 

Miasto wymieniane w źródłach historycznych już w XII wieku. Miejscowość ze względu na swoje położenie była przy głównych szlakach handlowych, Kraków-Opatów i Jędrzejów-Sandomierz, szybko się rozwijała. Prawa miejskie otrzymała w 1329 roku, które utraciła po powstaniu styczniowym. Miasto nazywane jest polskim Carcassonne, ze względu na zachowany średniowieczny zespół miejski i system obronny, który stanowią mury obronne, z blankami i strzelnicami, prostokątny rynek, ruiny zamku. Z trzech bram prowadzących do miasta zachowała się jedynie Brama Krakowska. Do pozostałych zabytków należy gotycki kościół farny pw. św. Władysława, dawna synagoga oraz znajdujący się poza murami miasta kościółek pw. Wszystkich Świętych.

 


 


KARGÓW

Wieś istniejąca już prawdopodobnie w XIV wieku. Dziś znajduje się tu, wzniesiony na miejscu dawnego kościółka zniszczonego podczas II wojny światowej, kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa.

 


 


STRZAŁKÓW

Wieś, w której w roku 1791 urodził się Henryk Dębiński.

 


 


SZCZAWORYŻ

Na terenie obecnej wsi w średniowieczu istniała duża osada i jeden z największych grodów w Polsce. Dziś nad wsią góruje późnorenesansowy kościół św. Jakuba Starszego Apostoła na planie krzyża greckiego. Wewnątrz bardzo ciekawa dekoracja stiukowa. W ołtarzu głównym znajduje się XVI-wieczny łaskami słynący obraz Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem ? Matki Bożej Szczaworyskiej. Obraz św. Jakuba Starszego Apostoła, patrona świątyni do 2007 r. umieszczony był w ołtarzu głównym na zasuwie łaskami słynącego obrazu Pani Szczaworyskiej. Po konserwacji obraz umieszczono na ścianie prezbiterium. W zakrystii świątyni znajduje się drugi obraz św. Jakuba Starszego Apostoła w stroju pielgrzyma, trzymającego w dłoniach kij i kapelusz ozdobiony muszlą.