Małopolska Droga św. Jakuba

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Etap 2. Klimontów ? Kotuszów

Drugi etap Szlaku, 35-kilometrowy odcinek z Klimontowa do Kotuszowa, biegnie częściowo przez tereny powiatu sandomierskiego i staszowskiego. Szlak prowadzi do Rybnicy asfaltową drogą na południe, po płaskich terenach Wyżyny Sandomierskiej. Po drodze mija wsie Szymanowice, gdzie można skorzystać z kąpieli w zalewie oraz Nawodzice. Następnie, drogą leśną ? Traktem Karskiego, szlak biegnie do Smerdyny, a potem Czajkowa, gdzie droga skręca na zachód i dochodzi do Wiśniowej. W pobliskim Józefowie istnieje możliwość noclegu lub wędrowania dalej na Sztombergi, gdzie szlak przecina szosę na Staszów. Za tą ruchliwą drogą wchodzi na trakt leśny i przez miejscowości Czernica i Wola Osowa dociera do Kotuszowa.

 


 


RYBNICA

Dnia 20 października 1863 roku na terenie wsi toczyła się bitwa powstania styczniowego. Dziś o tym wydarzeniu przypomina pomnik postawiony na zbiorowej mogile żołnierzy rosyjskich.

 


 


SMERDYNA

Wieś istniejąca już od XII wieku. Powstała jako osada smerdów ? społeczności wolnych chłopów. Dziś wydobywa się tu piaskowiec i wapień, z którego zbudowane są budowle Koprzywnicy, Staszowa, Klimontowa, Chmielnika i Szydłowa.

 WIŚNIOWA

 


Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi pochodzą z XIII wieku, kiedy to Wiśniowa nazywana była Starą Wsią. Znajduje się tu Pałac Kołłątajów z końca XVII wieku. W krypcie barokowego kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego przechowywana jest urna z sercem Hugona Kołłątaja.

 KOTUSZÓW

 


Początki wsi datuje się na połowę XIV wieku. Obecna parafia św. Jakuba Starszego Apostoła obejmowała wtedy tereny okolicznych miejscowości, m. in. Kurozwęk i Staszowa. Dziś we wsi znajduje się kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła wzniesiony w 1661 r. po spaleniu dwóch poprzednich drewnianych świątyń. W sierpniu 1944 r. w wyniku działań wojennych kościół został spalony. Pozostały jedynie mury i nieliczne relikty wystroju barokowego. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się kopia łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej ? Kotuszowskiej (oryginał spłonął podczas II wojny światowej), a na zasuwie obraz św. Jakuba Starszego Apostoła.